• Slide 1
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİinonu.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 1.735.378

Yabancı Diller Yüksekokulu Önceki Menüye Dön

Merhaba sevgili öğrenciler. Ben İngilizce okutmanı Fatih Öztürk. İnönü Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcısıyım. Sizlere okulumuz ile ilgili birkaç genel bilgiyi aktarmak istiyorum. Biz okulumuzda 2 ana kolda eğitim vermekteyiz. Bunlardan birincisi servis İngilizcesi bir diğeri hazırlık eğitimi. Servis İngilizcesi arkadaşlar, üniversitemizin herhangi bir ön lisans, lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerimizin, 1. Sınıfta aldıkları 3 kredilik İngilizce dersine verilen isim. Biz bu dersleri uzaktan eğitim şeklinde yürütmekteyiz. Uzaktan eğitim dediğimizde şunu anlıyoruz, öğrencilerimiz evlerinde okuldaki herhangi bir laboratuvarda ya da bir kafeden İngilizce derslerine devam edebiliyorlar internet üzerinden. Ve bu derslerimiz içinde, şu anda Dünya’da gayet güncel olarak kabul edilen programları tercih ediyoruz. Ancak bu derslerimizin sınavları, diğer derslerin sınavları gibi sınıflarda yapılıyor. Hazırlık eğitimine geçecek olursak, okulumuzun açıkçası en kuvvetli noktasının hazırlık okulu olduğunu söyleyebiliriz. Hazırlık okulumuzda, elbette ki İngilizce derslerimiz ağırlıkta ancak hazırlık okulumuzda Arapça derslerimizde var. Derslerimiz olmamakla birlikte farsça ve Japonca hocalarımızın yanı sıra Fransızca hocalarımızda mevcut. Biz İngilizce hazırlık okulunda şu an itibariyle yaklaşık olarak 600 öğrencimize eğitim veriyoruz. 600 öğrencimiz için 31 öğretim elemanımız var. Bu öğretim elemanlarımızdan 5’i yabancı dil olarak İngilizce değil de anadil olarak İngilizce kullanan hocalarımız. Ve her sene bunlardan bu hocalarımızdan bazıları değişim göstermekte ancak sayı itibariyle asgari 5 hocayı mevcut tutmaya çalışıyoruz. Ve bu hocalarımızla ilgili önemli taraf ise şu, her sınıfta her öğrencimiz anadili İngilizce olan bir hocamıza muhakkak ulaşabilsin niyetinde hareket etmeye özen gösteriyoruz.
Öğrencilerimizin dil ile alakalı güncel bütün gelişmeleri takip etmeleri için öncelikle biz öğretim elemanları olarak adım atıyoruz ve güncel gelişmeleri takip etmeye çalıyoruz. Bu çerçevede, özellikle orta Avrupa dil çerçevesi sistemine ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bu yolda büyük adımlar attığımız düşünüyoruz. Bunun meyvelerini, çıktılarını ise bilhassa Erasmus değişim programı çerçevesinde Avrupa’nın farklı üniversitelerine giden öğrencilerimizin bizlere sağladığı bilgi aracılığıyla elde ediyoruz. Öğrencilerimiz burada yaptığımız sınavlarda veya verdiğimiz eğitimlerde A2 veya B1 seviyesinde İngilizce elde etmiş ise biz bunu sınavlarımızla böyle bulmuş isek, biz Avrupa’nın herhangi bir üniversitesinde öğrencilerimiz gittiğinde oranında aynı sonucu elde ettiğini görüyoruz. Böylece üniversitemizin bilhassa da yüksekokulumuzun güvenilirliği artmış bulunuyor. Biz de bundan güç alarak akreditasyon çalışmalarımızı hızlandırmış bulunuyoruz.
Bizim okulumuzda, zorunlu ve isteğe bağlı olmak üzere birçok bölümden öğrencimiz mevcuttur. Zorunlu hazırlık olan bölümlerimiz tıp, moleküler biyoloji ve genetik, İngiliz dili ve edebiyatı, İngilizce öğretmenliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, uluslararası ilişkiler bölümü ve son olarak felsefe bölümlerimiz zorunlu olarak İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutuluyorlar. Ancak sizin için güzel bir haber şu, bence üniversitemizin ön lisans, lisans veya lisansüstü herhangi bir düzeyinde öğrenci olmaya kabul edildiğiniz takdir de siz bir yıl boyunca okulumuzda, yani yabancı diller yüksekokulunda hazırlık eğitimi alma hakkı elde etmiş oluyorsunuz. Bu bütün meslek yüksekokullarımız, dediğimiz gibi lisansüstü eğitimler için de geçerli. Biz büyük bir istek sizleri bekliyoruz. Bizim İngilizce eğitimimiz daha önce söylediğim gibi ortak Avrupa dil çerçevesine uygun vaziyette ilerliyor. Böylece biz öğrencilerimizin A1 yani en temel seviyeden alarak, A2, B1 bazı öğrencilerimizi B1’de bırakıyoruz. Bazı öğrencilerimizi ise B1+ seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz.
Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, bence biz dili bir bütün olarak algılıyoruz ve öyle anlıyoruz. Uygulamalarımız da buna yönelik gelişiyor. Şöyle ki, biz dilin yalnızca yazılı tarafına önem vermiyoruz. Biz dili bir bütün olarak gördüğümüz için öğrencilerin 4 beceri de şöyle ki, okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinde, ellerinden geldikleri kadar ulaşabilecekleri mertebe itibariyle doğru bir ortamda olduklarını düşünüyoruz ve bunu açıkçası hedefliyoruz. Bu kapsamda da derslerimizin hatırı sayılır bir kısmını dinleme, konuşma ve okuma dersleri oluşturuyor. Bütün bunlara ek olarak öğrencilerimize video ve drama dersleri de okutuyoruz. Bu dersler için de gerekli bütün laboratuvarlarımız, bilgisayarlarımız, sistemlerimiz hazır vaziyette sizleri bekliyor. Son olarak şunu söylemek istiyorum, istek olmadan herhangi bir eğitim olmaz. Bu istekte iki yönlüdür, bir taraf öğretim elemanlarından hocalardan gelir, bir tarafta öğrencilerden gelir. Buna da inan ki öğretim elemanlarımız hem çok istekli, hem çok gayretli yepyeni öğrencileri bekliyoruz. Sizlerin de yeterince isteği olduğuna eminiz, bu isteklerimizi birleştirerek daha iyi bir eğitim geçireceğimize inanıyoruz. Çok teşekkür ederim hoşça kalın.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link